Klima Demontaj Servisi

Klima Demontaj Servisi
" Klima Montaj " Neler yapılmalı, Nasıl Olmalı?

Klima Nasıl Sökülür? (Split Klima Demontajı)

Dış üniteye bağlı olan biri ince diğeri kalın olmak üzere iki boru girişi vardır. Bu borular dış ünitenin sağında veya solunda olabilir. Klima demontajını yapmadan önce, klimayı soğuk konumda çalıştırılması gerekmektedir. Soğuk konumda çalıştırılmasının sebebi cihazda bulunan gazı emniyetli olarak toplamak içindir. Bunu anlatmadan önce klima borularından biraz bahsetmek gerekir. Klimaya bağlı olan kalın boru soğuk çevirimde çalışınca, dönüş borusu olarak görev yapar. Bu durumda ince boru ise "presyon" veni basma hattı olacaktır. Cihazınızı ısıtma konumuna aldığınızda ise sistem tam tersi işleyecektir. Yani kalın boru basma, ince boru emme olacaktır. Bunu yapan ise cihaz içindeki heat pump'dır.

Dış üniteye bağlı boruların hemen yanında üzerinde kör tapa olan bir servis vanaları vardır. Önce kör tapalar çıkartılır. Sonra sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulanır.

ÖNEMLİ

Klima söküm (demontaj) işleminden önce ustalar gelmeden, klimanızı çalıştırırsanız; klima sıcak olacağından söküm işlemi yapılamaz. Bu yüzden usta gelmeden 1-2 saat önce klima çalışmadan bekletilmelidir.

 • 1-Servis vanalarının kapaklarını açılır.
 • 2-Klimayı soğuk çevirimde çalıştırılır.
 • 3-Basma hattı "presyon" yani ince borunun servis vanasını kapatılır.
 • 4-1 dakika kadar beklenir.
 • 5-Hemen üzerindeki diğer kalın boru olan dönüş borusundaki servis vanası da kapatılır.
 • 6-Klima sigortadan kapatılır. Böylece soğutucu akışkanı dış ünite üzerindeki kondansere depolanmış olur.
 • 7-Elektrik ve haberleşme bağlantılarını sökerken kablolar kodlanır. Bu sayede montaj sırasında yanlış bağlantıların önüne geçmiş olunur.

Yukarıdaki işlemler uygulanarak klima montajı daha sonra da yapılsa, montaj maliyeti düşecek ve freon 22 olan soğutucu fakat çevreye zararlı bu sera etkisi olan gazı atmosfere salınmayacaktır.

Artık klima sökmeye ve yer değişimine hazır.

Soğutucu Akışkan

Isıyı, buharlaşmayla ya da sıvı halden buhar hale kaynayarak soğuran ve sıvı halden buhar hale yoğuşarak geri bırakan kimyasal bileşimlerdir. Pek çok değişik soğutucu akışkan kullanılmaktadır ve belli bir tanesinin seçimi de, hangi koşullar altında çalışacağına bağlıdır.

Soğutma Nedir?

 • Soğutma bir sıvının halini değiştirerek ısının bir yerden başka bir yere iletilmesidir. Sıcaklık farkı olduğu sürece ısı pek çok değişik şekilde iletilebilir. Dolayısıyla istenen sonuçlara bağlı olarak soğuk sıvı, ısıyı sıcak nesneden çekebilir (soğurabilir) veya sıcak sıvı nesnelere ısı verebilir. Fakat bir hal değişimi olmaksızın elde edilen sonuçlar bir soğutma sistemi veya soğutma etkisi sebebiyle değildir.
 • İstenilen sonucu elde etmek için iş enerjisinin soğutma sistemi şeklinde düzenlenmiş mekanik elemanlar kullanılmasına mekanik soğutma denir.
 • Soğumalı Soğutma; bir yerden bir yere iletimi için gerekli koşulları oluşturmak üzere ısı enerjisinin kullanılmasıdır. Isı enerjisi, iş enerjisine çevrilerek istenen sonuçlar, mekanik soğutma sistemindeki aynı prensiple elde edilir.

Isı nedir?

 • İki sistem arasında (veya sistem ile çevresi arasında) sıcaklık farkından dolayı gerçekleşen enerji geçişi diye tanımlanmıştır.
 • Başka bir anlatımla, enerji sadece sıcaklık farkından dolayı gerçekleşmişse ısı diye tanımlanır. Bu tanımdan açıkça görüldüğü gibi, aynı sistem arasında ısı geçişi olmaz.
 • Hissedilebilen veya ölçülebilen ısıya "duyulur ısı" denir.
 • Bir hal değişimi sırasında çoğu maddenin, sıcaklığında bir artış olmadan katıdan sıvıya dönüşeceği bir erime noktası olacaktır. Bu noktada, eğer madde sıvı haldeyse, kendisinden ısı alınır, madde de sıcaklığı değişmeden katılaşır. Bu işlemlerden her birinde olaya katılan ve sıcaklıkta değişiklik oluşturmayan ısı, "ergime gizli ısısı" olarak bilinir.